Ostatnia aktualizacja: 20 grudnia 2022

PODSUMOWANIE TYGODNIA WOLONTARIATU – 5.12 – 9.12.2022 r.

W poniedziałek 5 grudnia rozpoczęliśmy w naszej szkole Tydzień Wolontariatu, który miał na celu uaktywnienie społeczności szkolnej, pobudzenie do działania na rzecz innych, oraz pokazanie co to jest wolontariat.

PODSUMOWANIE AKCJI  „BOŻONARODZENIOWA PACZKA DLA BOHATERA

5 grudnia  odbyło się podsumowanie akcji „Bożonarodzeniowa Paczka dla Bohatera”. Celem akcji jest niesienie pomocy potrzebującym żołnierzom i partyzantom, którzy walczyli w czasach II wojny światowej.

Uczniowie z wolontariatu  zbierali produkty spożywcze z długim terminem przydatności, artykuły chemiczne i higieniczne. Wolontariusze posegregowali wszystkie dary w kartony, aby łatwo można było je przekazać.

O akcji przypominały plakaty oraz ogłoszenia.  To nie pierwsza tego typu zbiórka w naszej szkole oraz mieście, tym bardziej cieszy fakt, że została przyjęta w tak pozytywny i ciepły sposób i nie zabrakło ludzi dobrej woli.

Efektem udziału w akcji było zebranie produktów spożywczych oraz artykułów chemicznych i higienicznych.

Do paczek zostały także dołączone własnoręcznie przygotowane kartki świąteczna z życzeniami przez naszych wolontariuszy.

Dary od uczniów naszej szkoły zostały dostarczone prezesowi Stowarzyszenia Paczka dla Bohatera p. Tomasza Sawickiego. Za pośrednictwem Stowarzyszenia dary zostały przekazane Kombatantom w całej Polsce.

WOLONTARIUSZE CZYTAJĄ DZIECIOM BAJKI W ŚWIETLICY

6 grudnia wolontariuszki ze Szkolnego Koła Wolontariatu w ramach Tygodnia Wolontariatu przeprowadzali zajęcia czytelnicze dla dzieci spędzających czas w świetlicy. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały starszych koleżanek, które czytały im bajki oraz opowiadania, które wzbudzały zaciekawienie małych słuchaczy. Czytanie uczy myślenia, pobudza wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, rozwija u dzieci umiejętność wysławiania się i rozpoznawania własnych emocji. Wolontariusze również wynieśli wymierną korzyść dla siebie, gdyż mieli okazję do przećwiczenia dykcji oraz występowania przed publicznością.

Bajki czytały : Aleksandra Kulawczuk, Kinga Rybak, Alicja Zagórska, Marta Tuczkowska, Martyna Sałagan.

„ŚWIĄTECZNE ZDOBIENIE SZKOŁY

7 grudnia wolontariuszki naszej szkoły udekorowały naszą szkołę pięknymi pracami, które  przygotowywali uczniowie naszej szkoły. Były to: własne bombki, gwiazdki, aniołki,  łańcuchy  oraz stroiki świąteczne. Praca pozwoliła im na zapoznanie się z materiałami oraz technikami używanymi do przygotowania dekoracji. Stroiki pięknie przyozdobiły korytarze szkoły, gabinet dyrektora , wicedyrektorów oraz sekretariat szkoły przybliżając wyjątkową atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

TWORZENIE POMYSŁÓW „ JAK POMAGAĆ I DLACZEGO WARTO TO ROBIĆ?

8 grudnia akcja polegała naprzygotowaniu  przez uczniów klas 4-8 plakatów w formacie A3, gazetek szkolnych, nagrywanie filmów, na których uczniowie wpisywali swoje pomysły jak pomagać i dlaczego warto to robić.

Idea pomagania innym przekazywana jest w naszej kulturze zazwyczaj już we wczesnym dzieciństwie, przez rodziców, wychowawców, nauczycieli, także przez księży czy katechetów. Już od najmłodszych lat słyszymy, że warto pomagać, że tak „po prostu trzeba”. Dlaczego warto pomagać innym? Korzyści jest co najmniej kilka.

„KOTREPETYCJE KOLEŻEŃSKIE”

9 grudnia akcja polegała napomocy w odrabianiu lekcji, zrozumieniu niektórych partii materiału z wybranych przedmiotów. Wolontariusze angażowali się w pomoc  koleżeńską w klasie, po lekcjach. Najpierw wolontariusze zdobywali wiedzę, czego potrzebują ich koledzy mający trudności w nauce, a potem informowali nauczyciela, który organizował im takie zajęcia, aby mogli sobie wzajemnie pomagać.

„ŚWIĄTECZNA KARTKA Z ŻYCZENIAMI

9 grudnia akcja polegała na wykonaniu przez naszych uczniów świątecznych kartek z czekoladami dla Dzieci z Domu Dziecka.

W tym roku tak jak w poprzednim zbieraliśmy czekolady z kartkami z życzeniami dla dzieci z Domu Dziecka w Szczecinie.

Uczniowie naszej szkoły wykonali przepiękne kartki z życzeniami dla dzieci oraz zakupili ogromną ilość czekolad ok. 700 sztuk.

Czekolady z życzeniami zostały spakowane w kartony przez wolontariuszy naszej szkoły i dostarczone do Domu Dziecka w Szczecinie.

Serdecznie dziękujemy za pomoc nauczycielom, dzieciom i rodzicom za chętne i ofiarne zaangażowanie się w to wszystko, co działo się w Szkole Podstawowej nr 55 podczas Tygodnia Wolontariatu.

opiekun SKW

Edyta Majewska-Gargula